Септември
Гранатът се използва като скъпоценен камък повече от 5000 години. Той е толкова издръжлив, че са намерени останки от бижута, датиращи още от бронзовата епоха в бивша Чехословакия. Други препратки датират от 3100 г. пр.н.е., когато египтяните са използвали гранат като инкрустации в своите бижута и дърворезби за почит към Сехмет, египетската богиня на войната. Също така са намирани бижута и в Шумер и Швеция през 2100 г.пр.н.е. Египтяните дори го наричат символ на живота и е бил най-популярният скъпоценен камък на Древен Рим. В Европа през Средновековието гранатът е бил използван за повишаване на истината, вярата и постоянството и за разсейване на меланхолията. Като камък на воина, той служи като талисман по време на кръстоносните походи както за християните, така и за техните мюсюлмански врагове.Това е красив скъпоценен камък, който често се продава и без никаква обработка.
Гранатът продължава да бъде популярен скъпоценен камък днес. Въпреки, че сме го поставили като камък на месец септември, той е камък за родените през месец януари и се подарява обикновено на втора годишнина от раждане или сватба. Повечето хора свързват граната с червеният цвят ( за това го наричат и камък Нар – лат. Granatum), но той се среща в различни цветове, като червеният (алмандин) е най-често срещаният, а сините гранати са особено редки. Други често срещани гранати използвани в бижутерията са червеникавите пироп и спесартин, както и зелените демантоид, уваровит и цаворит ( алтернативи на изумруда). За разлика от другите гранати пък гросуларите (името им идва от ботаническото наименование на цариградско грозде, grossulariа), рядко са червени или тъмни на тон. Те обаче се срещат във всеки цвят (дори безцветен) с изключение на синия. Техните светли до средни тонове и живи цветове ги правят отлични камъни за бижута. Като част от бижута, камъкът много добре се вписва в комбинация с диаманти и сапфири,като например нашият пръстен с гранат и диаманти.
Свойства:
Вярва се,че гранатът е бил единсвеният скъпоценен камък, който е бил на борда на Ноевия ковчег и единствен източник на светлина и надежда през тъмните нощи на потопа. За това много пътешественици и до днес го използват като талисман. Освен в бижутерията граната се поставя в домове или офиси за повишаване на креативността, сексуалната енергия и хармонията, а също така се използва във фън шуй и рейки лечебните практики. Той символизира смелост и позитивно мислене. Лечебните свойства на граната са обширни, вярва се че помага за изхвърляне на токсините и подобряване на кръвообращението, заедно с умствено и емоционално изцеление.